Selfie / varför därför / första gången

Foto: Nilla Tankebubblor. 1 juni 2008.

Varför glömmer jag aldrig när jag serverade min dotter hennes första cupcakes?
Därför att det var en sån fin dag och vi hade picknick utomhus tillsammans med våra grannar. Jag bakade jättemycket gott från Leila Lindholms bok A piece of cake omkring 2008. (Jag har inte bakat wienerbröd någon gång. Jag minns inte heller när jag åt det med min dotter).
Varför tänker jag aldrig på första gången jag drack vin?
Därför att jag vet inte säkert när det var. Men det var ett tillfälle under det ökända fest-året 1995 (jag och många vänner var singlar samtidigt) som jag drack vitvin, lite för mycket och lite för fort. (och så gick det för mig som det gick för Klimakteriehäxan). Men när det var överstökat så hade jag kul resten av kvällen!
Varför minns jag med största entusiasm första gången jag borstade tänderna med eltandborste?
Därför att känslan var verkligen att tänderna blev så mycket blankare! Speciellt på insidan av framtänderna blev blankt. Nu använder jag el-tandborste varje kväll sedan ca 2005.
Varför glömmer jag aldrig första gången jag skulle lära mig crawla?
Därför att crawl var något jag gjorde i vuxen ålder och det gick ändå hyfsat bra tycker jag. Men det är 11 år sedan nu och jag har inte varit i simhallen sedan dess. Barnen var jätteduktiga och tävlade i simning i några år. Sonen höll även på med simhoppning i en termin. De som hoppar från höga höjder är alltså barnen, inte jag. Men jag hoppade faktiskt i från både brygga och klippa i somras bara för att utmana mig själv!
Varför fick min första stickning mig att inte röra garn och stickor på åratal?
Därför att men jag lärde mig att sticka bra i slöjden, både rät- och slät, i alla fall en liten bit. Jag började på en tröja som aldrig blev klar. Men att virka gick inte alls. Det blev en liten stjärna, som min kompis gjorde nästan allt på under bordet åt mig. Det som gick bäst i slöjden var att väva och att sy. Min mamma är bra på att sticka strumpor. Kanske tar jag upp det där med att sticka när jag blir pensionär.
Tack för frågorna Klimakteriehäxan!

Publicerat den
Kategoriserat som Allmänt

12 kommentarer

    1. Jag har slutat att gå till simhallen, jag tar kanske upp det igen om de renoverar den. Jag simma i sjö och hav istället! Men det blir mest bröstsim där.

  1. så många som har tråkiga minnen av slöjden. det har inte jag. hoppa från brygga har jag gjort ganska mycket. men några hopptorn fanns inte i min lilla insjö. jag har ingen aning om när jag drack mitt första glas vin. visst är det eltandborste och mellanrumsborste som gäller

  2. Att du lärt dig crawla fyller mig med beundran!!! Och visst är det ofattbart att inte alla ha eltandborste? Varje tandläkare och -hygienist är ju glasklara: det är det bästa för den som vill ha gaddarna kvar.
    Tack för att du är med!

  3. Hahaha! Tänker på din sista mening och lovar dig att du INTE tar upp stickning när du är pensionär. För då är du så upptagen med annat att du inte hinner. Jag lovar:-)
    Crawla lärde jag mig aldrig, det stannade vid (tråkig och långsam) bröstsim.
    Har aldrig ägt en eltandborste utan har en vanlig manuell sådan och mellanborstar. Men efter Klimakteriehäxans och ditt omdöme villhöver jag nästan en eltandborste;-)

    1. Det är så MYCKET jag ska göra när/om jag blir pensionär 🙂 Vill man gärna göra något så får man ta sig tid NU istället för att vänta.

  4. Tror jag måste köpa en eltandborste nu när jag läst allt bra om dessa!
    Imponerande att du kan crawla, det lärde jag mej aldrig!
    Glad Påsk!

  5. Minns när jag gick på gymnasiet och det var ganska trendigt att sticka. Eller det kanske det inte var, när jag tänker efter, för det var i alla fall bara jag i mitt kompisgäng… Men jag var jättehooked på att sticka. Stickade på alla raster, när jag satt på föreläsningar, framför tvn. Men garn var dyrt redan då och jag hade inte råd att köpa nytt garn i den takt jag stickade. Det hände att jag, efter att jag använt ett egenstickat alster ett tag, drog upp garnet, nystade om det och stickade en ny modell. Galet. 😀

    Det är inte ofta jag stickar nu för tiden. Men jag lyckades sticka en väst julen 2022 när hemstickat var årets julklapp. Synd bara att den blev galet stor…

    Trevlig helg!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.