Lyssningstips! / Jenny Koos / oxytocin / kvinnors hälsa

Instagram, Spotify, Boktugg, Nilla Tankebubblor.

Jag tipsar om detta i veckans Fredagslistan. Nu har jag lyssna på hela podd-avsnittet och det är jättebra! Förtjänar ett eget inlägg här.

”I veckans avsnitt möter vi Jenny Koos, också känd som Vulverine, för ett samtal om kvinnohälsa, fertilitet, hormoner och allt det där vi kanske borde ha fått lära oss långt tidigare.
Jennys egen resa började med p-piller och biverkningar som fick henne att börja söka svar. Det ledde henne in i fertilitetsförståelse och menscykelns olika faser– och idag brinner hon för att hjälpa kvinnor förstå sina kroppar och dess signaler.
Vi pratar om preventivmedel, sexualundervisning och varför så många kvinnor känner sig lämnade med ansvaret att själva förstå sin fertilitet. Om hur stress, näringsstatus, livsstil och menscykel hänger ihop, och varför kunskap om ägglossning och cykelns olika faser kan vara värdefull oavsett om man vill bli gravid eller undvika det.
Vi kommer också in på fertilitetskrisen, manlig fertilitet, hormoner och lust. Vad kan påverka vår förmåga att bli gravida?
Vi pratar om hur vi kan bli bättre på att lyssna på kroppen utan att göra varje signal till ännu ett projekt att optimera. Och till sist återkommer vi till något större: vår relation till naturen och varför vi så lätt glömmer att vi själva är en del av den. Ett samtal om kvinnokroppen, fertilitet, egenmakt och kunskapen som hjälper oss att förstå oss själva lite bättre.” MKA Manualen kom aldrig. LYSSNA på Spotify.

Mycket av det som Jennys bok Fertilitetsförståelse handlar om tas upp i denna podden. Och det som är så viktigt är helhetstänket! (Här kan du köpa nyutgåvan av boken: domeratzky förlag.)

”Du står inte över naturen, du är naturen! Naturen återspeglas i dig. Så om du kan börja relatera till din egen kropp som en naturlig organism så kan du ha en mycket mer kärleksfull, förlåtande och konstruktiv relation till den än vad de flesta av oss får. Så slipper du hata dig själv som kvinna och du slipper vara helt maktlös och lägga hela ditt liv i händerna på någon annan. Du är naturen. Du är ett däggdjur. Glöm inte det.” Jenny Koos.

Jenny Koos berättar om när hon läste Grottbjörnens folk som ung. De blev en del av inspirationen till hennes framtida yrke. Jag läste dessa böcker när jag var omkring 20 år och jag gillade dem också!
”Grottbjörnens folk är titeln på första delen i en romanserie av den amerikanska författarinnan Jean M. Auel. Handlingen är tänkt att utspelas i Europa för 30 000 år sedan i slutfasen av senaste istiden, då Homo sapiens, (Cromagnon-människan) levde samtidigt med Neandertal-människan. Boken handlar om hur cromagnon-flickan Ayla blir föräldralös i en jordbävning och tas om hand av en grupp neandertalare som kallar sig själva ”Grottbjörnens folk”. Wikipedia.
Ayla växer upp hos klanen. Hon får lära sig dess levnadssätt av medicinkvinnan Iza, och snart känner hon sig som en av klanens medlemmar. Men hennes annorlunda sätt att tänka, hennes förmåga att handla snabbt i kritiska situationer, gör att hon skiljer sig från dem och råkar i konflikter. Hon kommer att upplevas som ett hot mot klanens traditionsbundna levnadssätt, mot hela dess existens.
Serien om Ayla består av böckerna: Grottbjörnens folk – Hästarnas dal – Mammutjägarna – Stäppvandringen – Nionde grottan – De målade grottornas land. Boktugg.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.