Vänner / våga gnälla / energi

Bilder via Pinterest.

Är det så att vi kvinnor hela tiden kämpar på och håller fasaden uppe? Vi kan behöva släppa garden lite och tillåta oss själva att gnälla. Vi behöver träffa våra nära väninnor (de personerna som får dig att må bra). Och få prata av oss utan att ha ett påklistrat leende. Turas om med att ge varandra energi!

Jag tänker att mina vänner gärna får komma till mig och beklaga sig över saker, lätta på trycket, gnälla på. -Våga vara en energitjuv! För en stund i alla fall. Vi kan väl lova varandra i förväg att vi är ärliga, och säger till när det blir för mycket eller för länge. Vi kommer att kunna fortsätta att vara vänner, jag kommer inte att tröttna i första taget.

Folk är livrädda för att ses som energitjuvar! Alla kan ha dåliga dagar, men är det upprepat, så vet du att det är en energitjuv för dig. Men det behöver inte betyda att det är en energitjuv för mig. Det finns olika situationer, vi upplever saker olika.

Skapa din egen energi genom att sova tillräckligt, äta nyttigt och få tillräckligt med motion. Träna dig mentalt, öva dig på att fokusera, slappna av, visualisera, meditera. Och för att inte bli en energitjuv själv: Låt andra få berätta och få tala till punkt. Vara inte så snabb med att döma. Lyssna för att förstå, inte för att vänta på din tur att prata. Påtala inte andras fel och brister hela tiden. Öva dig på att vara glad för andras skull.

”Någon som har tålamod med dig på en av dina dåliga dagar, är den finaste formen av kärlek.”

Publicerat den
Kategoriserat som Allmänt

2 kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.