Dottern och jag var på bio igår och såg filmen Det slutar med oss. Hon har läst böckerna It ends with us och It starts with us. Filmen baseras på den första boken. Vi tyckte båda att filmen var bra! Jag är nöjd. Men, som det oftast är, boken är bättre än filmen.
Det är inte ofta jag går på bio nu för tiden. Det är tillräckligt med alla streaming-tjänster som finns. Netflix kostar 179 kr i månaden t ex. EN biobiljett kostar 159 kronor.
Dagens låt: Lewis Capaldi – Love the hell out of you
Vad dyrt Netflix är i Sverige nu. Här betalar vi €7,99/månad. Bio var längesen vi var på, har sagt flera gånger att vi vill prova det här i Portugal någon gång, men inte kommit oss för än.
Den billigaste kallas för basic och kostar 99 kr i månaden, följt av standard för 129 kr per månad och premium till en kostnad av 179 kr.