Morgonrutiner / välmående / sömn

Ett tips! Se Hildurs YouTube-klipp om att skapa en morgonrutin, sätta tonen för dagen, starta upp en serie av goda vanor. Öka din produktivitet, bli en gladare människa, ta kontroll över din morgon. Om du börjar redan på morgonen med att vara effektiv så smittar det av sig på resten av dagen. Och inte minst så skapar en bäddad säng lugn för ögat och sinnet.

Det där sista om att stökiga miljöer skapar stress känns viktigt tycker jag. Jag upplever mig själv mycket lugnare och tillfreds om jag har det städat och organiserat runt omkring mig.

”En god vana som får dig att må bra gör det lättare att implementera fler goda vanor. När du upptäckt att det faktiskt inte var varken svårt eller jobbigt att bädda sängen på morgonen känns det lättare att ta sig an nästa aktivitet du vill göra till en vana”.

Jag har kommit en bra bit på väg redan. Jag stiger upp när klockan ringer vid 5.20 utan att snooza. Jag har en timme på mig att göra mig iordning innan det är dags att åka till jobbet. Innan jag åker fixar jag till min halva av sängen, för min man ligger ju kvar och sover en stund till. Men jag kan öppna upp gardinerna och bädda till det lite, så får han ta resten. Han stiger upp strax efter att jag har åkt. En fördel att stiga upp var för sig på vardagarna faktiskt.

Jag upplever också det där med att hjärnan är utvilad på morgonen och där med effektivare! Jag jobbar bättre för förmiddagen än på eftermiddagen.

När jag kommer hem brukar jag träna och sedan äta innan det blir alltför sent. För jag vill gärna fasta en stund (helst 3-4 timmar om det går) och varva ner innan det är läggdags. Där har vi nästa stora utmaning: att komma i säng! Ska man stiga upp vid fem på morgonen och helst ha 8 timmars sömn, ja då bör man somna mellan 21-22 på kvällen…

Så här kommer ytterligare ett tips! Läs Martinas inlägg om rutiner för optimerad sömn. Öka din djupsömn och din REM-sömn.

1 kommentar

  1. Hej! Vad glad jag blev över att du ville dela med dig av mitt klipp till dina läsare. Det är verkligen en underbar känsla att ha kontroll över sin morgon. Tänk, att jag som varit en kronisk snoozare och nattuggla kunde bli den som frivilligt går upp ur sängen klockan 5 och till och med längtar efter springrundan på morgonen. En fantastisk känsla att ha med sig in i resten av dagen.
    Men som du skriver, det gäller att komma i säng i vettig tid – annars fungerar det inte i längden.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.