tösen hittar på nya ord. jag planterar om…

nya ordkrukväxter
Alla de här lustiga orden och bokstavsblandningarna som står på Bloggers Word Verification …det är min lilla tjej som sitter och hittar på dem! *skojar* -Mamma vad står det här? -o.m.c.g.t. -Vad blir det? -Omcgt… Nåja, hon kan ju faktiskt skriva sitt eget namn i alla fall, och nästan lillebrors.
I början på året köpte jag varsin liten våreld åt barnen. De blommar för andra gången nu, det är kul! Jag blir glad för det lilla. Idag har det blivit av att jag planterade om jättepalmliljorna, de båda krukväxterna som står på varsin sida om vårelden, i nya större krukor. Det är ju kul när man väl sätter igång. blir så fint efteråt. De verkar trivas där i vårt soligaste fönster.

3 kommentarer

  1. Jag har också en liten bokstavsfantast! Dottern har länge varit faschinerad av bokstäver och kan nu skriva lite. Roligast är när mamma stavar och hon skriver. Fina bilder som vanligt!

  2. Det verkade som att Ni hade en mysig dag 🙂 Jag längatr så efter min lilla Tjej, Nova 3,5 år gammal som också sitter och leker med bokstäver och vill lära sig läsa och skriva 🙂

    Har du ”gröna fingrar”? *LER*

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.