TNS Gallup marknadsundersökning

Idag blev jag uppringd av TNS Gallup. Det var en marknadsundersökning om mat, bondgårddjur, ekologisk mat och sådant. Väldigt intressanta frågor. som jag tyvärr kan alldeles för lite om.

-Hur ofta äter du kyckling? -Var handlar du nötkött? -Köper du ägg från frigående hönor? -Läser du om ursprungslandet på förpackningen? -Säger politiker hela sanningen? (hmmm)
-Bojkottar du vissa produkter? (Ja det kan du lita på att jag gör)
-Är det rätt att döda bondgårdsdjur för att äta dem? (Ja såklart, vad skulle vi annars göra låta grisarna självdö eller?) *ler*
Det är roligt att vara med i marknadsundersökningar tycker jag! Jag vill att min åsikt ska räknas.
Det var mängder med frågor. Hela samtalet tog 24 minuter.

Bakgrund: Jag ringde upp en av mina bästa vänner innan idag. Vi pratade i 1½ timme. Det var jättetrevligt, eftersom det blir ganska så sällan vi pratar i telefon. Vi pratade ända tills hennes barn kletade ner sig med tjära *s* då var vi tvugna att avbryta! Men vi ska ses ikväll! (KRAM)

Så idag har jag pratat mycket i telefon.

Jag har köpt shampoo till mina barn märkt med bra miljöval.

Publicerat den
Kategoriserat som Allmänt

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.