
Det är sommarsolståndet idag. Dagarna är som längst.
”Vid sommarsolståndet blir det aldrig riktigt beckmörkt någonstans i Sverige eftersom solen bara är en bit under horisonten i nordlig riktning. Under natten råder skymning, som övergår direkt i gryning. På södra halvklotet inträffar sommarsolståndet vid vårt vintersolstånd och vice versa. Sommarsolståndet och vintersolståndet är egentligen inte speciella dagar utan de infaller vid exakta tidpunkter som varierar något från år till år.” Läs mer om det här: SMHI.
Nu väntar tre månader med sommar: försommar, högsommar och sensommar. Och sedan kommer höstdagjämningen då dag och natt är lika långa.
Tittar man på temperaturen och naturen så har det varit sommar ganska länge dock. Där jag bor har det varit meteorologisk sommar sedan slutet av april.
”Sommarens ankomstdatum avser det första dygnet av fem med sommartemperaturer (dygnsmedeltemperatur 10,0°C eller högre). Det innebär att ankomstdatumet kan bestämmas först i efterhand.” Ankomst-karta 2026 SMHI.
”Ordet midsommar betyder ursprungligen ”mitt i sommaren”. Det syftar på den tidpunkt då sommaren och växtligheten står som högst, vilket historiskt firades i samband med sommarsolståndet. Det innebär att det traditionellt markerar att vi befinner oss mitt i den ljusare årstiden.” ISOF.
Så man kan säga att midsommar är i mitten av sommarhalvåret, mitt emellan våren och sommaren.
Vilken fin helg vi har haft. Jag skriver mera om den ikväll.
Här ska vi fira midsommar i kväll. Så fin krans. Kör med min virkade i år med. Ha en fortsatt bra sommarsolståndsdag!