Just nu håller jag på att läsa om celiaki. Här kommer några sidor jag har hittat:
”Celiaki, eller glutenintolerans, är en autoimmun sjukdom. Det innebär att immunförsvaret reagerar mot kroppens egna celler. När en person med celiaki äter någonting som innehåller gluten reagerar immunförsvaret, och det leder till inflammation och att tarmluddet i tunntarmen blir förstört. Tunntarmens slemhinna blir då slät och kan lätt drabbas av inflammationer. När tarmluddet blir förstört kan man inte ta upp näringsämnen, vilket kan leda till bland annat trötthet, viktnedgång och diarré. Enda sättet att minska eller bli fri från besvären är att helt utesluta gluten ur kosten.”
”Celiaki (glutenintolerans) utlöses av en kombination av genetisk predisposition, exponering för gluten och en utlösande miljöfaktor. Sjukdomen kan bryta ut när som helst i livet.” 1177.
”Virus kan trigga igång glutenintolerans. Diagnosen celiaki, även kallat glutenintolerans, har ökat drastiskt under de senaste årtiondena. Idag beräknas mellan en och två procent av Sveriges befolkning lida av sjukdomen. Forskarna har studerat hur två varianter av så kallade reovirus påverkar immunförsvaret i samband med att man äter gluten. Alla som har den genetik som krävs och äter gluten utvecklar inte celiaki. Det måste alltså finnas minst en till faktor. Rotaviruset, T1L, visade sig ha potential att utlösa glutenintolerans. Viruset hade förmågan att förvirra immunförsvaret så att kroppen inte vet om det är viruset eller gluten som är farligt. Då börjar kroppen att attackera gluten och försöker skydda kroppen från det.” SVT (från 2017)
”Autoimmunitet uppstår oftast när en genetisk känslighet kombineras med faktorer som infektioner, stress, störd tarmbarriär eller långvarig inflammation.
Här kommer kost och livsstil in. En stabil tarmbarriär, jämn blodsockernivå, god sömn och ett dämpat stresspåslag skapar förutsättningar för immunförsvaret att fungera mer balanserat.
Framtida terapier kan hjälpa dem som har större genetisk sårbarhet. Men för många handlar vägen framåt om att stärka den reglerande sidan av immunförsvaret genom livsstilen.
Nobelpristagarnas arbete hjälper oss förstå varför förbättring är möjlig, varför immunförsvaret kan lugna ner sig igen och hur både forskning och livsstil kan bidra till att återställa stabilitet i kroppen.
Nobelpriset 2025: Perifer immuntolerans och vägen mot behandling av autoimmuna sjukdomar.” Paleoteket.
”För att utveckla celiaki måste du bära på de specifika riskgenerna (HLA-DQ2 eller HLA-DQ8). Eftersom ungefär hälften av Sveriges befolkning har dessa gener krävs det dock att någon av ovanstående miljöfaktorer samverkar för att sjukdomen faktiskt ska bryta ut. Ca 50% av Sveriges befolkning bär på de gener som krävs för att kunna få celiaki, men endast några få procent får sjukdomen.” Celiaki.se
”Celiaki kan även visa sig i form av kliande utslag och blåsor på huden, särskilt på armbågar, knän och skinkor. Hudceliaki eller Dermatitis Herpetiformis.” Celiaki.se
(Perioral dermatit och dermatitis herpetiformis är två helt skilda hudåkommor. Den största skillnaden är att perioral dermatit är ett akneliknande utslag i ansiktet, medan dermatitis herpetiformis är en autoimmun hudsjukdom kopplad till glutenintolerans (celiaki) som främst sätter sig på kroppen.) Apoteket.
”Laktosintolerans: Sekundär laktosintolerans är relativt vanligt vid obehandlad celiaki. Det beror på att det enzym som ska bryta ner mjölksockret, laktas, minskar när tarmluddet är skadat. Denna form av laktosintolerans går ofta över när tarmluddet har återhämtat sig av glutenfri kost.” Celiaki.se
”Celiaki är en autoimmun sjukdom, och liksom andra autoimmuna sjukdomar behovs tre komponenter: genetik (anlag för att drabbas), en påverkad tarm (ökad tarmpermeabilitet och/eller försämrad tarmflora) samt en trigger. Och det är antagligen i den sista punkten det här viruset kommer in. Triggers för autoimmuna sjukdomar är ofta en kraftig virusinfektion, en magsjuka, graviditet eller vaccination.”
”Diagnosen celiaki, glutenintolerans, har ökat drastiskt under de senaste årtiondena. Personligen tror jag (Anna Sparre) att det beror på saker som försämrad bredd i vår tarmflora, allt mer mjölmat och förädlade spannmål med högre gluteninnehåll. 4health.
”Glutenexponering – sätt att lindra konsekvenserna (om du skulle råka). Aktivt kol, matsmältningsenzymer, probiotika, L-glutamin, Benbuljong, antiinflamatorisk kost, ingefära och gurkmeja, omega-3, vatten och vila.” Läs hos 4health.
”Vetet har förändras mycket sista tre till fyra decennierna. Dagens vete är mycket mer allergent och glutenhalten har ökat betydligt under denna tid. Vete och gluten missbruks och konsumeras för mycket av. Varje generation blir bräckligare, har mera allergier, överkänsligheter och sämre naturligt immunförsvar.”
Glutenintolerans är bara toppen av isberget (från 2013) Kurera.