

Middag
Spetskål med olivolja och kryddor i ugnen. Klyftpotatis och rostade hasselnötter. Hemmagjorda biffar och chèvre. Kokt broccoli. Grönsallad med tomater, paprika, majs. Rödvinssås, tzatziki. Till efterrätt chokladfondant.
Mello
Jag brukar tippa som jag tycker! Denna veckan fick jag fyra rätt. För att få alla rätt skulle jag ha bytt plats på Erik Segerstedt och Nomi Tales. Ingen av oss trodde att Erik skulle gå vidare, även om låten var bra. Den som var bäst var Edvin med mellanakten För männen som byter kanal SVTplay.
Träning
Dynamisk yoga. Och passet funktionell träning med styrka, kondition och balans. Det går hyfsat bra att träna, men det känns som en lång väg tillbaka, speciellt denna kalla tiden på året. Det gäller att ha mycket uppvärmning.

Mycket gott på den tallriken!
Min träningsrutin ligger också väldigt långt tillbaka och det kostar på att både komma igång och komma igenom. Tulpaner är något av det bästa jag vet och jag hoppas vi får många egna i år. Vintern har varit mild och nu kommer en köldknäpp som jag hoppas inte förstör för de knoppar som kommit upp.