
Smyglyssna här! Det har jag gjort nu. Till final tror jag In the middle – The Mamas och Best of me – Efraim Leo. En andra chans till Every minute – Eric Saade. Jag störde mig på det nasala nanananana. Sedan får även Good Life – Tess Merkel en andra chans. Även om precis alla längtar efter sol och sand och All inclusive just nu så tror jag ändå att Sannex kommer fet-sist.
Tillägg 27/8:
Every minute lät mycket bättre i sin helhet! Så helt okej att Saade gick till final tillsammans med The Mamas. Best of me fick en andra chans istället och bra var även Behöver inte sig idag – Clara Klingenström. Jag skrattade högt för mig själv åt Per Andersson och Pernilla Wahlgren! Bra jobbat!
Tillägg 28/2:
”Eric Saade. Every minute. En värdig comeback för en Eurovision-vinnare! Allt annat än final hade varit en skräll, men det ska bli intressant att se vem som drar det längsta flickidol-strået i finalen när Saade, Saucedo och Ewald ska mötas och göra upp en gång för alla. Eventuellt så blir samtliga omkörda av Tusse!” /
https://tramsfrans.aftonbladet.se/2021/02/melodifestivalen-2021-deltavling-4/