Söndag / skönt väder / växter

sondag
sondag
Väder
Det har varit så perfekt skönt väder denna helgen. Solsken och friskt med temperatur runt 14-17 grader. Detta måste vara mitt favoritväder; lagom!
Idag var vi på promenad, min man och jag.

Växterna
Jag köpte inte de växterna jag tänkte, det blev annat fint istället. Som hamnade i badrummet. En bergpalm, en gullranka och så en citronfikus.

Lördag
Jag tvättade en maskin tvätt på morgonen och sedan kunde jag stoppa där och ta mig ut ur huset! 🙂 Så tösen och jag cyklade till stan och strosade runt där i affärerna. Sedan tog vi lunch med min kompis Anna. På eftermiddagen träffade tösen och jag mina föräldrar för att vara lite kulturella. På kvällen träffade jag en annan kompis som jag var på bio med. Bra dag!

Bio
Det blev en film på bio denna helgen också. Jag hade en kompis med mig och vi såg Love & Friendship. Rolig och knasig film. Osäker på om jag kan rekommendera den. Men vi hade kul i alla fall!

Sängkläder
Idag snurrar tvättmaskinen igen. Tösen ville så gärna ha nya sängkläder. Vi såg dem på Hemtex förrförra helgen och igår köpte vi dem. Det blev de som heter Eco Smooth i färgen beigegrå.

sondag

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.