[ Bloggutmaning 365 ] Internet

bloggutmaning
 
VECKA 43 – INTERNET
 
293. Känner du dig trygg på internet?
294. Hur mycket tid spenderar du på internet varje dag? (Tänk dator, mobilappar, tv via internet, onlinespel mm)
295. Hur gammal var du och vilket år fick du internet hemma för första gången?
296. Om internet skulle försvinna (inte bara för dig utan för alla) och aldrig mer komma tillbaka, hur skulle ditt liv förändras?
297. Länka en rolig websida man kan besöka när man har tråkigt
298. Hiss & Diss – Internet
299. 5 saker du roar dig med på internet

Det var en svår fråga.
Det blir nog ett genomsnitt på 14h/veckan.
Jag var runt 25 år när vi hade internet hemma.
Om internet skulle försvinna för alltid skulle jag sakna det! Vad skulle jag göra utan internet, typ leta upp saker i mina gamla uppslagsverk och böcker och telefonkataloger? Måla med akvarellfärger, teckna med papper och penna, fotografera mera och sätta in i album.

Om man verkligen inte har något bättre för sig kan man lätt få tiden att gå på https://9gag.com/
Hiss: så mycket information och användbara saker.
Diss: Så lätt att slösa upp sin tid på strunt.
Vad jag roar mig med på internet är mest att läsa bloggar, lyssna på musik på Youtube, läsa nyheter i olika tidningar, leta reda på information om saker som jag är nyfiken på.

Publicerat den
Kategoriserat som Allmänt

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.