Fototriss idag handlar om stilleben. Jag har målat stilleben i både olja och akvarell på konstkurs. Det brukar vara bra övningar för nybörjare; ljus och skugga. En gång satte läraren upp ett stilleben på en bord mitt i rummet. Det tygstycken i olika färger sedan vaser, krukor och sånt. Vi stod i en halvcirkel runt bordet och målade i olja. Det var roligt att se alls olika vinklar och tolkningar.
Vi fick sedan prova på ännu roligare saker, nämligen kroki. Det är väl trots allt mer spännande med människor och även platser och landskap på tavlor istället för bara saker 🙂 Det blev svarta och vita saker i dagens foton denna gången.
Snygg triss. Gillar att den är svartvit.
Intressant val av motiv. För jag börjar fundera över om inte alla saker runt omkring oss är stilleben – om man väljer att fotografera dem.
Soliga morgonhälsningar!
Fräck triss!
Dina bilder fick mig att fundera först, men efter en lässtund förstod jag.. snyggt jobbat i svartvitt ..stilleben, jovisst är det så:)
Riktigt stilrena och läckra bilder 🙂
Detta gillar jag snyggt och stilrent i svartvitt
Smakfullt. Snyggt. Lätt att gilla, mycket att se.
Svartvitt, modernt och SNYGGT!
Det var en fin triss på stilleben-temat.
Stilren och snyggt med svartvitt. Andra bilden med skuggorna är häftig!
Fint! Gillar kompositionen! 🙂