svenska äppelsorter

äpplen

Vi har tre äppelträd i trädgården. Jag vet inte vad sorterna heter. Hittills har jag bara kallat dem för norra, mellersta och södra äppelträdet. Det är i alla fall tre helt olika sorter; ett ljusgrönt nästan lite transparent, ett mittemellan och så ett rött. Jag får väl låna en bok om svenska äppelsorter för att se om jag känner igen dem.
När jag var liten så hade min farmor många äppelträd i sin trädgård. Hon gick runt där med mig och försökte lära mig dem. Cox Pomona, Filippa, Gravensteiner, James Grieve, glasäpple, Signe Tillisch, Transparente blanche, och vad det nu var.

Publicerat den
Kategoriserat som Trädgård

4 kommentarer

  1. Det är ju äppelmarknader på många håll i Sverige nu i september och då är det ofta några experter som sitter och gör sortbestämningar vilken kan rekommenderas om ni inte vet vad ni har för äppelträd på tomten!

    Tex Rosendahls trädgårdar i Sthlm
    Julia gård i Sörmland…

    sen kan jag inga fler men det går säkert o googla 🙂

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.