Melodifestivalen 07

Jag lyssnade på alla åtta låtarna på radio igår. Sedan gick jag och la mig och sov. En liten sammanfattning efter att ha lyssna en gång:
1. Det var bra tempo och dunk i denna låten, den kommer att passa att köra på träningen. Texten "Money" var lite fånig…
2. Ganska så skön. Man känner igen Stefan Anderssons lite "country"-stil.
3. Samba sambero var den låten jag minns bäst såhär dagen efter att bara ha hört låtarna en gång. Och det brukar vara ett bra tecken. Jag gillade låten! och den var mycket schlager-lik.
4. Det lät som Addis Black Widow, de har ju speciella röster och ett visst sound. Men, nja, ingen favorit.
5. Move var ganska så bra ändå…
6. Denna power-ballad med Tommy Nilsson lät som en power-ballad med Tommy Nilsson. Fin och med bra röst. Fast inte som 1989.
7. Lite grekiska toner med Sofia Berntson i låten Hypnotized. Denna gillade jag.
8. Staffan Hellstrand och Uno lät som man hade kunnat tänka sig. Ganska så bra låt! Jag gillar den.
Svårt att välja ut favoriter här. Man jag tar nummer 3 och 7.

Nu ska jag lyssna igen på:
https://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=62764&lid=puff_752718


Tillägg den 3/2 kl 21,35
Nu har jag just tittat klart på tv. Jag är nöjd med röstresultatet! och jag är supernöjd med Kristian Luuk!

2 kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.