Köttfärssås

paprika löklök, champinjoner, bacon
Den ena köttfärssåsen blir aldrig den andra lik. Det var varit många varianter genom åren. Men på ett ungefär såhär har jag gjort senaste tiden:
KÖTTFÄRSSÅS
ca 700-1000 g blandfärs
1-2 gula lökar
ibland vitlök
1 burk champinjoner
1 paket bacon (har jag ibland)
liten skvätt grönsaksfond
1 paket krossade tomater
litegranna chilisås eller tomtepuré eller ketchup
2-4 dl crème fraîche, gärna den med peppar i
ibland en finhackad paprika
grillkrydda, svartpeppar, vitpeppar,
basilika, mejram,
Jag bryner löken i smör. sedan bryner jag champinjoner med grillkrydda på. och sedan i med strimlade baconskivor. Så i med köttfärsen som jag steker så att den får lite färg och blir genomstekt, kryddar med salt och peppar. när den är klar har jag i fond och ev. lite vatten. eller de krossade tomaterna. puttra ihop med creme fraichen. sänker värmen och sätter på ett lock.
(Jag har först på fyran och sedan på tvåan i värme. 6 är högsta)
°ºº°T°ºº°A°ºº°N°ºº°K°ºº°E°ºº°B°ºº°U°ºº°B°ºº°B°ºº°L°ºº°O°ºº°R°ºº°
Jag har sparat en variant som jag skulle vilja prova någon gång (det har inte blivit av ännu. P är inte så förtjust i svamp.) men det är i alla fall med blandfärs, hackad lök, skivad vitlök 3 klyftor, en burk kantareller och en burk champinjoner, två små burkar med kantarellost creme bonjour, en liten burk vitlöksost creme bonjour, soya, salt, cayenne.


Tillägg den 19 maj 2008
Idag gjorde jag en god köttfärssås! (Barnens favorit)
Jag bryner en gul lök, bryner finhackade champinjoner med grillkrydda. I med ca 700 g blandfärs. (inte bacon!) Grönsaksfond, matlagningsgrädde, hela tomater på burk, rivna morötter, chilisås!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.