En sekund extra var det 31 december 2005. Vad jag gjorde? Pussades!♥
Hittade lite mera info om detta med skottsekunder och skottår:
"För att hålla takten med jordens rotation måste atomuren världen över stoppa in en "skottsekund" i år.
Det är den 23:e gången sedan 1972 detta händer. Men det kan vara den sista.
Eftersom skottsekunderna skapar stora problem för bland annat satellitnavigationssystem funderar man nu på att avskaffa dem, och istället låta alla världens klockor gå lite fel. Det skulle dröja hundratals år innan det får någon praktisk betydelse." Aftonbladet
"En skottsekund är en extra sekund som skjuts in för att hålla tiden uppdaterad med jordens aningen oregelbundna rotation.
…"Men detta gap mellan den hyperprecisa atomtiden TAI och vår vardagliga tidmätning skulle ta årtusenden att växa sig så stort, vilket gör att många experter tycker det är viktigare att teknik som navigeringssystemet GPS fungerar smidigt.
ITU kom vid ett möte i november inte till beslut i denna känsliga fråga, där USA:s GPS-vänner ställs mot brittiska Greenwich-patrioter."… o s v
läs mera här: svt.se
Haha.
Har idag skrivt ett inlägg om bland annat skottesekunder. Men det känns absurt att avskaffa dem. Vart är världen på väg?