
Dottern besökte Manly idag. En vacker solnedgång. I torsdags var det ett rejält regnoväder med åska. Det har varit höga dyningar (över 5 meter). Årstiderna kolliderar med polarvind och sommarcyklon. Det har med skiftet mellan årstider att göra. La Niña arbetar vanligtvis för att minska extremt höga temperaturer i Australien.

”Årets La Niña läggs till en växande lista av exempel på att den stora klimatdrivaren inte har den inverkan den en gång hade. Förra året meddelade BOM, Bureau of Meteorology, att de ”pensionerade” sin cyklonprognos eftersom modellen – som baserades på det historiska sambandet mellan El Niño och La Niña och antalet cykloner – inte fick rätt tillräckligt ofta. På grund av klimatförändringar.
Sammantaget rankades sommaren 2025/26 som den åttonde varmaste som uppmätts och den tolfte blötaste.
”Försäkringspremierna har ökat med 51 procent på fem år, även för hushåll som inte direkt drabbas av bränder, översvämningar eller stormar. ”Vi känner inte att den globala medeltemperaturen ökar så mycket som vi känner den i vår infrastruktur, känner den i ekonomin, känner den i vår miljö”, sade Dr Ashcroft. Hon sa att det var avgörande att anpassa sig till den nya verkligheten där extrema väderhändelser inte är isolerade incidenter.” ABC.

