
På promenad i Lund. Mamma och jag besökte Lunds domkyrka. Det är så fint att gå in i gamla kyrkor. Denna var extra fin och speciellt kryptan. ”Domkyrkan byggdes i romansk stil av stenhuggare från Rhen och Italien. Till en början användes helsingborgssandsten, men större delen av kyrkan är uppförd i höörsandsten.”
Här kan man läsa om de fem orglarna. ”I Lunds domkyrka finns fem orglar. Den största är läktarorgeln som byggdes 1932–1934. Läktarorgeln har 102 stämmor fördelat på fyra manualer och pedal. Tillsammans blir detta 7 074 pipor. Den minsta orgeln finns i det astronomiska uret. Den spelar In dulci jubilo dagligen. De tre andra orglarna finns i kryptan, dopkapellet och koret.”

”Lunds domkyrkas krypta har, arkitektoniskt sett, i stort sett förblivit orörd sedan 1123. Kryptans huvudaltare är det äldsta altaret i hela kyrkan. Det invigdes 1123 av ärkebiskopen Ascer. I kryptan finns flera sarkofager, kistor och gravhällar.” Åren 1845–1846 genomgick kryptan en omfattande restaurering.” Det astronomiska uret var fint. Tyvärr missade vi när det spelade In dulce jubilo (YouTube). och även de stora kyrkklockorna (YouTube).


Vi fikade på Patisseriet. Vi besökte en väldigt fin och välsorterad pappershandel Lexis med mängder av fina pennor och kontorstillbehör. Jag älskar sådana butiker! Vi såg andra fina butiker i Bytaregränd. Mysiga kvarter.

Universitetsbiblioteket. Detta var en fin byggnad, Kungshuset i Lundagård. Den stod klar 1907. Jag gick in och tittade i entrén också.

Det var fint i Lundagård med omnejd. Fina byggnader, fin park. Universitetsplatsen domineras i mitten av en stor fontän i porfyrit och där bakom är Universitetshuset som invigdes 1882 av kung Oscar II.

Tillägg 21/9: Jag lyfter upp denna kommentar från Smile. 🙂 Hon tipsar om Skissernas museum och Kulturen. Afternoon tea på Alice & Katten eller Grand hotel. Tehuset Java. Stadsparken och Botaniska trädgården. Creperiet på Klostergatan. Bistro Kino. Ostabengtssons (deras bullar och croissanter går inte av för hackor). Ahlgrens konfektyr. Saluhallen. Erikshjälpen på Stora Södergatan.
Men åh är du på mina breddgrader! I mitt älskade Lund! Om du är kvar tipsar jag om Skissernas museum och Kulturen. Afternoon tea på Alice & Katten eller Grand hotel. Tehuset Java. Stadsparken och Botaniska trädgården. Creperiet på Klostergatan. Bistro Kino. Ostabengtssons (deras bullar och croissanter går inte av för hackor). Ahlgrens konfektyr. Saluhallen. Erikshjälpen på Stora Södergatan.
Enjoy Lund! 🙂
Tack för alla tips! Jag tar med mig dem.
Lund är verkligen en mysig stad, jag trivs väldigt bra där. Tack för den fina turen!
Tack för dessa bilder från Lund!
Jag har inte varit där tidugare, bara åkt förbi – men om några veckor ska jag dit.