
Det blir inte så detaljerat utan mest en minnesanteckning. Så att jag ska komma ihåg att denna veckan så hade vi hantverkare här. De satte upp byggställningar i förra veckan, i regn. Denna veckan har det inte regnat alls utan varit fint och soligt väder. Omkring noll grader på morgonen och ca 15 på dagen. Så perfekt för att fixa taket! Kanaltaket i plast på uterummet har inte varit helt tätt, det har droppat in vatten när det har regnat. De vita ”fyrkantiga” stuprören och hängrännorna har inte heller fungerat så bra. (Vi renoverade uterummet 2017).
Hantverkarna kom i måndags 22 september och var klara på fredagen den 26 september. Nu har vi ett nytt tak på uterummet som är i trä (råspont) med tjärat papper på, tjärpapp, takpapp. Det ska senare bli isolering och ett innertak också.
Hängrännor och stuprör har vi valt ut nya traditionella och med en bättre lösning i hörnorna på uterummet. Vi har bytt till samma runt hela huset. Vi valde silvermetallic, samma som garaget fick 2021.